I'm Online Chat Now
Product Details:
Place of Origin: CN
Brand Name: ST
Certification: rohs
Model Number: STM32F030K6T6
Document: 1481271865294.pdf
Payment & Shipping Terms:
Minimum Order Quantity: 1
Price: consult with
Packaging Details: T/R
Delivery Time: 5-8days
Payment Terms: T/T,Western Union
Supply Ability: 100000
Contact Now Chat Now
Description
Product Category:: MCU Max Speed (MHz): 48MHz
Data Bus Width:: 32 Bit Program Memory Size:: 32KB
Data RAM Size:: 4KB Operating Voltage: 2.4V~3.6V
Number Of I/Os:: 26
Highlight:
STM32F030K6T6 32-bit MCU with ADC
ARM-based microcontroller with 256KB Flash
STM32F030K6T6 MCU 2.4-3.6V operation
STM32F030K6T6 Value-line ARM®-based 32-bit MCU
Key Features
  • Core: ARM® 32-bit Cortex®-M0 CPU with frequency up to 48 MHz
  • Memory: 16 to 256 KB Flash memory, 4 to 32 KB SRAM with hardware parity
  • Power Management: Digital & I/O supply: 2.4V to 3.6V, low power modes (Sleep, Stop, Standby)
  • Clock System: 4-32 MHz crystal oscillator, 32 kHz RTC oscillator, internal 8 MHz and 40 kHz RC oscillators
  • I/O Capability: Up to 55 fast I/Os with 5V tolerant capability and external interrupt mapping